Aktuální zprávy

Stanovisko Psychiatrické společnosti ČLS JEP k bulvarizaci případu pana Andreje Babiše ml., zejména pak k nařčení z údajného zneužití psychiatrické péče k politickým účelům

 

Psychiatrická společnost ČLS JEP se znepokojením sleduje bulvarizaci případu pana Andreje Babiše ml., zejména pak nařčení z údajného zneužití psychiatrické péče k politickým účelům. Vůči takovým obviněním a neoprávněnému odsuzování prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc. a Národního ústavu duševního zdraví cítíme potřebu se důrazně ohradit. Hrubě zkreslený mediální obraz celé věci, vzniklý na základě zveřejňování částí dokumentace vytržených z kontextu a zejména bez znalosti všech faktů, poškozuje dobré jméno české psychiatrie a zasévá nemístné obavy do řad stávajících uživatelů péče i těch, kteří pomoc teprve zvažují vyhledat.

Každý pacient má právo na ochranu svého soukromí, s nímž může on sám pochopitelně libovolně nakládat, a pokud si přeje revidovat závěry odborníků, s nimiž nesouhlasí, je nutné využít standardních postupů na základě regulérního znaleckého posudku. V případě podezření na spáchání trestného činu mají konat orgány činné v trestním řízení.

Bez ohledu na politické sympatie proto apelujeme na to, aby v daném případě byly využity příslušné standardní postupy. Mediální a politickou rovinu diskuzí o zdravotním stavu kteréhokoliv člověka považujeme za nebezpečnou a ve svém důsledku pro všechny škodlivou. Nejen pro celý obor psychiatrie, ale především pro lidi s duševním onemocněním, k jejichž společné stigmatizaci přispívá a ve svém důsledku jim ubližuje.

V Praze 8. září 2021

Výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP

 

DOKUMENT V PDF

Partneři společnosti

Partner sekce dětské a dorostové psychiatrie

Copyright © 2021 Psychiatrie. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.